PANEL HOME

Panel „Naše dějiny“

 

1. 80. léta
2. 90. léta

3. po roce 2000

4. po roce 2010

 

1. 80. léta - PF81

1981 - J.Kyncl dává vyhazov zbytku kapely Nautilus, která hrála perfektně, ale moc nahlas a nebylo rozumět Kynclovým geniálním textům. Začínají se shánět lidi hrající na elektrické nástroje, ale potichu. Jeden z nich, kytarista Petr Bárta, na podzim vymýšlí na zastávce autobusu u Neratovic název PF81. První sestava hrála velmi zajímavý  folk - jazz se španělou, el. kytarou, basou, saxofónem a bicími se štětičkami.
1982 - Baskytarista Jaromír Koláček, absolvent Ježkovy koncervatoře, učitel hry na klasickou kytaru, basák bigbeatu Pražská zeď a tancovačkové kapely z Neratovic, přesvědčuje Kyncla, aby to zkusili jako folkové duo.
Záhy zjišťují, že by to chtělo někoho dalšího na flétničky či housle a posílení zpěvů.  Chvíli se hraje s Pavlem Hlavatým (zaznamenáno na neoficiální nahrávce Ing. Karla Trpáka ze studia Československé televize).
1983 - své 30. narozeniny slaví Kyncl na Festivalu politické písně v Sokolově!  (Mimochodem mezi dalšími účinkujícími jsou Spirituál kvintet s programem dělnických písní, Robo Grigorov s písní Radej budem dnes aktívny, ako zajtra radioaktívny, Miro Žbirka a další disidenti...). Písnička Píšou si básničky je na LP z tohoto festivalu a nestydíme se za ní. Pavla Hlavatého střídá Marcela Haspeklová, budoucí učitelka hudby, která se ovšem záhy stěhuje mimo Prahu. 
S Marcelou je díky Karlovi Trpákovi profesionálně nahrána jedna píseň.
1984 - Marcelu nahrazuje Jana Tilšerová, budoucí učitelka hudby, která se ovšem za rok postěhuje do Děčína... Do kapely přichází Jirka Šámal. Čím dál více se začínají prosazovat srandistické písničky s cílem, že jednou úplně převládnou. Jardovo parádní číslo je píseň Ten pes s citací Rosita polky, kde se dokonale blýskne jako klasický kytarista.
1985 - Jarda Koláček umírá po delším trápení se srdcem. Kyncl nejdříve chce všeho nechat, ale pak si dává závazek, že dokončí to, co s Jardou začali. PF81 jako trio Kyncl - Tilšerová - Šámal nevydrží - je třeba posílit kytary, protože Kyncl nestačí.

Po laborování se Zdeňkam Znamenáčkem (Keltika, spoluhráč Jany) dostává na popud promotéra Bohouše Turka lano Jarda Budil. Tím se na další desítky let vytvořilo politické grémium PF, tj. Kyncl - Budil - Šámal. Tilšerka končí a nastupuje Radka Nováková, provdaná Zoulová, na housle. V následujících letech je skupina Kyncl-Budil-Šámal-Zoulová velmi stabilní, má přes 30 písní, dost hraje.
1989 - Listopad nás zastihuje připravené - místo Sokolova nyní operativně přecházíme do pořadů Bohouše Turka My jsme v písních nemlčeli. PF81 je dešifrováno jako Proti Fšem.
1990 - Ivan Roesler nás nominoval na Portu do Plzně jako hosta. Hrajeme jako součást koncertu ulítlých kapel - před námi Barel Rock, po nás Nadoraz. Píseň Na Portě jsme zatím vždycky propadli se stává neaktuální. 

Nahoru

 

PF81 = Jirka Turbo Šámal, Jarda Heavy Budil,

Jirka Wabi Kyncl, Radka Babi Zoulová-Nováková -

na letní scéně na Jižním Městě, léto 1986

                                                                                               
 

2. 90. léta - PF81, Proti Fšem, Panelákoví fotři

 

1990 - 1997 - Radka se stěhuje do Vestce a rodí syna. Občas hraje grémium jako trio, ale jsme čím dál línější jezdit do Vestce, navíc Jarda Budil začíná podnikat a hlavně Jirka Kyncl studuje manažerskou školu. Výsledkem je delší, několikaletá přestávka mezi zkouškami a praktický konec koncertování.
1997 - skupina PF se aktivizuje. Kyncl v létě kontaktuje Zdeňka Vidláka (ex duo Váchal - Vidlák), s tím, že by si zahráli jeho, méně ptákovinovité písně. Vzniká tak projekt Třetí dech (Vidlák - vedoucí+autor, Budil, Šámal, Kyncl). Zdeněk je ovšem donucován hrát na oplátku v PF. Na půdě vyhrabává housle, na které se v dětství učil a zařazuje se do souboru.
1998 - 19.6. první polosoukromý koncert nové sestavy na dvoře u Budilů ve Veleni.
1999 - 2.11. první veřejný koncert v Klubu Trojická, naposledy s názvem Proti Fšem. Kyncl vymýšlí název odpovídající fyzickému i psychickému stavu souboru - Panelákoví fotři  - s nadále platnou zkratkou PF.
Nahoru

 

 

 

3. po roce 2000, Panelákoví fotři

 

2000 - jedeme naplno. Ozývají se pořadatelé sami, na což jsme coby úplní amatéři naprosto neskutečně pyšní. No a Kyncl dělá v prosinci internetovské stránky. Taky jako úplný amatér, ale s nadšením.
2001 - na konkursu Zahrady jsem coby nadějná mladá začínající skupina nominování do Náměšti na Hané. Také si nás vyžádali pořadatelé Okolo Třeboně. To je najednou kšeftů !
2002 - Asi nejdůležitější je, že se stále tvoří nový repertoár, Zdeněk Vidlák začal hrát více na bendžo, zapojily se více elektrické pahousle, klávesy, tahací harmonika, dokonce didžeridu, po deseti letech Jarda udělal rap a začal se využívat dětský rapman, který koupil svému tehdy malému Štěpánovi. Dnes má Štěpán 2 metry a metrák chlapské hmotnosti. V létě jsme byli pozváni na Smiřický hrnec. Další bašta byla tedy dobita. Část kapely (VIdlák, Šámal, Kyncl) hraje dál ve Vidlákově skupině Třetí dech, která už má repertoár na celý večer. Budil natočil další CD (přestože v roce 2000 tvrdil a nazval své CD První a poslední). Vždycky ho natočí o velikonocích. Strašně pilnej. Rok zakončen 27.12. na Průhonu u Werichovců s Vráťou Ebrem, kde nám tvrdili, jak jsme šíleně dobří. No, ta šílenost snad jo...
2003 - Oddech v prvním kvartále pro přípravu nových hitů. Hraní v březnu v Salmovské ukázalo, že už těch krámů máme tolik, že se bez pravidelnějšího zvukaře neobejdeme. 12. dubna byl náš historicky první unplugged koncert u Lípy slovanské ve starých Střešovicích. Druhý byl záhy na to v Bohnicích v blázinci, třetí (vynucený nezdarem Milana Špatenky vše zapojit) v Černé kočce. Ten už byl horší... V létě Třeboň, na podzim nucený nádech, poněvadž Turbo Šámal nějak nezvládl slavit zároveň 50. a dostavět barák.Nové etno-písně a nová znělka Zahrady se zvěčněním Juppa Konečného. (na tebe taky dojde Pavle Rado, neboj)
2004 - Po pauze koncert na Průhonu a aktualizace www, že aby nás Pavel Rada zase na Zahradě nebuzeroval. V listopadu nastupuje do souboru Michal Knébl, který nahrazuje Jirku Šámala (zdravotní důvody; už několik let měl bohužel několikaměsíční pauzy a kapela nemohla pravidelně fungovat; rozchod po tolika letech byl velmi nepříjemný pro obě strany...).
2005 - 13. ledna první koncert s Michalem Kombajnem Knéblem v klubu Pod Vesuvem v Praze Karlíně. Michal výborně zapadl, naučil se první půlku repertoáru a začal přinášet některé velmi ďábelské nápady. Vznikla tak superskupina z lidí, kteří všichni zároveň jsou více (Knébl, Vidlák) či méně (Kyncl, Budil) samostatní písničkáři a navíc Vidlák vede skupinu Šuplík ve které hluboké tóny hraje a vysoké tóny zpívá Kyncl. Proto k tvorbě v PF přistupujeme s naprostým odstupem a totálně v pohodě, je jedno čí je který nápad, všechny blbosti se zvažují a atmosféru našich zkoušek bych přál všem zapšklým a rozhádaným kapelám. Jediný problém je náš vysoký věk, takže máme mírnou obavu, že všechny ty pitomosti do důchodu nestačíme nacvičit a lidstvo o ně přijde.

2006 - 2. února křest našeho prvního dema Krtek domácí v klubu Trojická. Kmotr = Karel Vidimský Cimbura. Postoupili jsme do pražského finále Porty jako č. 1 u diváků i u poroty. Navíc jsme postoupili za Prahu do semifinále Trampské porty v Ústí nad Labem i do finále Porty v Jihlavě. Na Trampské portě v Ústí Budil jen sípal, takže jsme dokázali se probojovat do finále, ale pak už nic. Na Portě v Jihlavě jsme získali zvláštní ocenění Show Porta. Jupp za Zahradu nás nominoval na Jindřichohradeckou růži. Na všech těchto festivalech jsme měli bezvadné recitály. A Samson Lenk nás najal (byť jen ve třech) na svůj festival Muzika v Hrádku u Rokycan. Konec roku 2006 byl ve znamení dobrých koncertů v Lomnici nad Popelkou, Balbínce (host Martina Trchová) a v Ryběnaruby, kde jsme 6.12. připomněli 25 let pod iniciálami PF. To to letí!

2007 – Jsme zaměstnáni skupinou Osada Zlaté oči a další tvorbou. 7.3.2007 do poslední chvíle utajovaná skutečnost, že všichni PF (a další grupy a jednotlivci) jsou členy Osady Zlaté oči, vyšla najevo v klubu Mlejn na pražském předkole Porty. Diváci OZO poslali do pražského finále Porty 16.4. No a 29.3. 2007 – účast na pražském finále konkursu Zahrady se nám povedlo a dostali jsme se do Náměšti. Zde jsme zdarma distribuovali první ChD (celohliníkový disk) na světě „Zelený Mauritius“. Byli jsme ve finále osmí. No a taky je tento rok rokem našeho prvního terénního DVD „My v Albínce“, natočeného na podzim 2006 s hostem Martinou Trchovou. Bohužel se nepovedlo zkoordinovat koncerty OZO na Portě a PF na Zahradě, protože se soutěžní vystoupení konala ve stejné odpoledne v Náměšti i v Jihlavě. Nepovedlo se taky dotáhnout naše účinkování na Sázava-festu, na který jsme byli nominováni, vinou organizátorů. Ale píseň Dudačka se dostala na CD „50 Miniatur“ produkované Z. Vřešťálem a píseň Šarpej na CD Balbínky. Hernajs, to bylo nosičů! Byl to pěkný rok!

2008 – V první polovině roku jsme rozjeli pravidelné (1. čtvrtek v měsíci) hraní PF a projektů jeho členů (sólista Knébl, Budilova Městská a Zvoneček, Vidlákův Šuplík a Kynclovy Svitky) v klubu Kocour v Gongu ve Vysočanech. Podařil se nám 1.3. historickohusarský kousek – zvítězit na 5. ročníku hlubočepského festivalu, což je festival úzce zaměřený na country a trampskou muziku. Snad tomu pomohl i náš nový banjový projekt, který hodláme představit i na Portě. Bojujeme s novým nástrojem (tajemství) a prohlubuje se spolupráce v rámci OZO, pro které vznikají další písně. Prostě se řítíme dále. PF fór evr.

2009 – Vydali jsme druhé demo Když teremín buči buči. 5.4. nás ve zkušebně navštívila Česká televize a natočila 10 minut do pořadu Namoll. Po nás ho pak zrušili… Byl to vůbec televizní rok, protože Knébl i Kyncl párkrát vystoupili v televizi HBO v pořadu Nastojáka. Dokonce se tam předvedli i PF, ale nějak pro ně nebylo uplatnění.

Nahoru

 

 

 

4. po roce 2010

2010 – Nás nejprve potěšil zájem mladé generace v Cross klubu v Holešovicích. Někdo v tomto alternativně-techno klubu natočil Plechovou vránu a Buči Buči a nahrávku dal na Youtube pod názvem Mainstream is not for us. A to teda opravdu pro nás střední proud není! Bylo ještě několik příjemných hraní včetně opětovného finále pražské Porty, pravidelných jarních a podzimních koncertů v Balbínce či s Jarabáky v proklínané (těch schodů!) Jindřišské věži. V Balbínce jsme společně s Osadou Zlaté oči natočili DVD OZO + PF = Balbínka. Materiál byl, ale světlo světa spatřil až za rok…

2011 – To byl rok 30 let PF. Zahájili jsme ho nahráním písniček z ukulelového a banjového projektu, ke kterým jsme doplnili oba demáčky a pár bonusů a vzniklo tak CD „PF 30“. Neformálně jsme ho dali národu na festivalech Zahrada a Muzika. Oficiální křest provedl MVDr. Jan „Bobřa“ Bořil z Barel Rocku. Těmto hochům jsme v prosinci po 25 letech v Kocouru oplatili koncert na brněnské veterině. Bylo to strašně příjemné setkání po letech. Ještě předtím jsme v rámci třicetin PF pokřtili v Balbínce DVD s OZO. Kmotrem byl sám velký Jirka Hrdina. Příjemný rok, důstojný, prostě tak to při kulatinách má být.

 

Nahoru