PANEL HOME

Panel „Jiní o nás“
 

Honza Komín: Pražská kola bleskově"
(http://www.portyr.porta-festival.cz/z-oblasti/259-praska-pedkola-bleskov)
(komentář k předkolu pražské Porty 2009 z 13.3.2009 ve Spolkovém domě, v Praze Stodůlkách)

Panelákoví fotři - znám je velice dlouho a celou dobu jsem se těšil na to, jakou ptákovinu zase vymyslí. Člověk už od nich čeká, že s něčím vtipným přijdou a většinou nezklamou. Tentokráte také nezklamali a argentinské tango hrané na 4 banja a balkánská píseň Buči buči, rozesmály celý sál. Nemusíme vítězit, hlavně, když se lidi smějou, to je slogan Jirky Kyncla, hlavní osoby Panelfotrů.
14.3.2009
 

Tomáš Pohl: „Fotři nemohou zfotrovatět(www.folktime.cz)
(ke koncertu 16.10.2008 v klubu Kocour) :

V repertoáru Fotrů jsem zatím nepotkal vatu. Jednou zní jejich hymna o starších mužích, kterým mladé holky vykají a odpírají i další kontakty, doprovázená parodií na Smoke on the Water, či kombinací Moskevských večerůThe House in Rising Sun, jindy zní pravé blues Od Botiče pod námořnickými čapkami. Znalci už se těší na ty svoje: nepřekonatelné grimasy Michala Knébla při zobrazení šarpeje při pravých čínských melodiích, lidový kroj Jardy Budila s valaškou líčící těžký úraz slovenského bači s evropským myšlením, rapování nad škodlivým krtkem, kde by závěr písně přivedl ochránce přírody do hrobu. Zněly i novinky, například pravý rock líčící touhu po dívce Anče, koukající postupně z několika poschodí paneláku, či argentinské tango líčící slovy „buenos aires“ zdravotní dopady požívání luštěnin chudými peony při tanci. Diváci doslova řvali smíchem, ale tak je to pokaždé. Styl Fotrů nemá v současnosti u nás konkurenci. (29.10.2008)
 

Miloš Keller (www.folktime.cz) "Pražské portování - předkola" (komentář k předkolu Porty 2008 z 11.3.2008 v klubu Mlejn):
Panelákoví fotři – bál jsem se, že překvapěj zase jen drsnějšími texty a rozervanějšími melodiemi, ale opak byl pravdou: kromě Bum-bum Ludvíka měli všichni čtyři banjo!!! A předvedli virtuózní a přitom strhující a bezchybný minikoncert, hudebně i slovně vtipný a technicky bez chyb. Na tom se shodla (potřetí a naposled) celá porota.
18.3.2008

 

Honza Komín : (http://malejhonza.blog.cz)Postřehy z předkol Porty v Praze“
(komentář k předkolu Porty 2008 z 11.3.2008 v klubu Mlejn)

Panelákoví fotři - tentokrát přišli jako banjový kvartet, od Panelfotrů už víme, co čekat, tentokráte jsem se nasmál o něco méně než při jejich houslovém vystoupení v minulosti, ale i tak to byla příjemná změna a odlehčení, pokud klucí přijdou napřesrok jako harfový kvartet, začnu se ptát, kde na ty rozličné nástroje berou peníze.
12.3.2008
 

Tomáš Pohl (www.folktime.cz)Přelet nad skupinami českého finále Konkursu Zahrady - den 1“
(konkurs Zahrady 2007, 29. březen 2007) :
Panelákové fotry jsem už delší dobu neslyšel. Proto jsem se již při příchodu kapely na jeviště smál spolu s ostatními diváky  oblečení jejích členů, jako kdybych je viděl poprvé. Služebně nejmladší Michal Knébl exceloval v písni Šarpej, zpívané na čínskou notu a korunované obličejem čínské z porcelánu foukané sošky v podání interpreta. Bouřlivý aplaus publika mě znovu přesvědčil jak moc je zapotřebí nejen ve folku, ale vlastně všude, trochu víc srandy.
10.4.2007
 

Karel Vidimský - Cimbura (text) / Jiří Šámal st.(foto): „Fotři žijí již 25 let s iniciálami P.F.“
(http://www.ifolk.cz/index.php?show=article-2609) (článek ke kulatinám, které Panelákoví fotři oslavili 6. prosince 2006 v Ryběnaruby) :
... Kníže Svatopluk svázáním jednotlivě lámatelných prutů předvedl svým synům nezlomnost spojenectví. Podobně byli Panelákoví fotři poučeni pomocí jim darovaných čtyř kaktusů rostoucích v jednom květináči. Co člen kapely, to kaktus. Rostou spolu a píchají. Pokud někdo chce, může si svůj kaktus odsadit. Riskuje tím ale, že mu uschne a už si nepíchne. Všichni dnešní členové souboru, který putuje s iniciálami P. F. hudební scénou již 25 let, potom radostně slibovali (viz foto), že kaktusy zůstanou v jednom květináči a oni v jedné kapele...
31
.12.2006
Celý článek k přečtení.